داستان پسته‌ کارمان

پسته‌ای که در محصولات کارمان استفاده می‌شود، از سفری پر ماجرا می‌آید. سفری که از سال‌های بسیار دور، شاید حتی سه هزار سال پیش، در همین خاورمیانۀ امروزی آغاز شده است.

زمین‌های خشک و کویری ایران، همیشه محل مناسبی برای کشت و رشد درخت پسته بوده است. درختی که برای باردهی آب زیادی نمی‌خواهد و جلوی فرسایش خاک را هم می‌گیرد. با این حال، نهال پسته نهال حساسی‌ست و برای داشتن بار مرغوب به زحمت، سرمایه و مهارت قابل توجهی نیاز دارد.


 پستۀ اکبری یکی از انواع پسته‌های ایرانی، به دلیل ظاهر زیبای کشیده و طعم خوبش معروف است و در عین حال ناز و نیازش هم با گونه‌های دیگر پسته تفاوت دارد. درخت این پسته پربرگ است و در عین تنومندی، در برابر آفت‌ها هم حساس است.  از طرفی در تابستان به آبیاری کمتری نیاز دارد و از طرف دیگر برای خواب زمستانی خود سرمای بیشتری می‌خواهد که تأمین آن با توجه به تغییرات آب و هوایی آسان نیست. باردهی آن هر سال زیاد نیست و پستۀ مرغوب اکبری در بازار کمتر پیدا می‌شود.

تمام این شرایط باعث میشود تا برای به نتیجه رسیدن، به مراقبت خاص‌تری به نسبت انواع دیگر پسته نیاز داشته باشد.

پسته اکبری لوکس ترین نوع پسته می باشد که از لحاظ ظاهری از دیگر ارقام پسته کشیده تر و بادامی شکل است.

از خواص و فواید سلامتی پسته می توان به داشتن قلبی سالم، کنترل وزن، افزایش ایمنی در برابر دیابت و فشار خون بالا و همچنین بهبود هضم اشاره کرد. ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و پروتئین موجود در پسته همه برای سلامتی شما عالی هستند.

از خواص پسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پسته حاوی مواد مغذی است: پسته حاوی فیبرهای غذایی می باشد و یکی منبع بسیار غنی از ویتامین B6 است. ویتامین B6 وظیفه مهم تنظیم قند خون و تشکیل هموگلوبین را بر عهده دارد. اگرچه تعداد کمی پسته حاوی ۱۲ گرم چربی است، اما ۹۰٪ این چربی ها، چربی های سالم هستند.

پسته از نظر آنتی اکسیدان ها بسیار غنی است: پسته حاوی آنتی اکسیدان هایی است که دارای خواص ضد سرطانی و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی هستند. علاوه بر این، پسته همچنین حاوی لوتئین و زآگزانتین، دو کاروتنوئید است که به حفظ سلامت چشم و ایمنی کلی کمک می کند.

پسته می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند: با سرشار بودن از فیبر و پروتئین، پسته جزو یکی از بهترین و سالم ترین میان وعده ها می باشد. این خشکبار می تواند به شما در طی طولانی مدت احساس کامل بودن کمک کنند، به این معنی که به طور کلی نیازی به خوردن غذای بیش از حد نداشته باشید.

پسته از نظر فیبر غنی است: تحقیقات نشان می دهد که خوردن روزانه پسته سلامت روده شما را بهبود میبخشد چونکه به انتقال مواد غذایی از طریق روده و جلوگیری از یبوست کمک می کنند. علاوه بر این، مقدار بالای فیبر آن ها به این معنی است که ممکن است به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک کند.

پسته برای وگان ها و گیاه خواران بسیار مناسب است: با داشتن پروتئین تقریباً ۲۱٪ از کل وزن هر دانه، پسته تقریبا ۶٪ به نیازهای پروتئینی روزانه یک فرد کمک می کند. برای رژیم های غذایی گیاهی، پسته پروتئین مورد نیاز را تامین می کند.

پسته احساس خوبی به شما می دهد: پسته حاوی تیامین است که به عنوان ویتامین “ضد استرس” نیز شناخته می شود. این بدان معنی است که مصرف تعدادی از پسته به شما کمک می کند تا در برابر شرایط استرس زا حال خوبی داشته باشید. این کار به شما در حفظ انرژی برای انجام کار های روزمره تان کمک می کند.

کارمان با سال‌ها تجربه‌ی باغداری،‌ یکی از مرغوب‌ترین بارهای پستۀ اکبری را به دست می‌آورد، پس از چند نوبت دستچین کردن آن، مرغوبیت را به حد اعلی می‌رساند و به پسته، این خوراکی اصیل، نفیس و خوش‌طعم، رنگ و لعاب دیگری داده است تا گنجی شود در دستان شما.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه