داستان خرمای کارمان

خرمای مجول، پادشاه خرماها یا خرمای پادشاهان، گران‌ترین خرمای جهان!

این خرما، یکی از ارقام خرماهای شیرین است که از لحاظ کیفیت در زمره مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین انواع خرما محسوب می‌شود و به همین جهت به پادشاه خرماها شهرت یافته است.

علاوه بر طعم شیرین و لذیذش، به جهت دارا بودن ظاهر بزرگ‌تر (۷سانتی متری) نسبت به مابقی خرماها خود را متمایز کرده است. این نوع خرما را در رسته خرماهای نرم به حساب می‌آورند؛ باتفاوت اینکه خرمای مجول سخت‌تر و ارتجاعی‌تر از انواع خرماهای نرم می باشد. این ویژگی متمایز خرمای مجول باعث گردیده تا از لحاظ تجاری به عنوان برترین نوع خرما شناخته گردد.

خرمای مجول اصالتی مراکشی دارد و قدمتش به هزاران سال پیش برمی‌گردد. اما امروز نخل‌های برافراشته و همیشه سبز مجول به خوبی در ایران پرورش یافته‌اند و کشت آن را هم در ایران و هم برای صادرات رونق داده‌اند.

ضمن دارا بودن میوه بسیار لذیذ و شیرین و گوشتی آن ، نمی توان ظاهر زیبای نخل این محصول را نادیده گرفت!

زیبایی نخل نر خرمای مجول به حدی است که دربرخی مناطق خرماخیز از این نخل به صورت زینتی استفاده می نمایند. از جمله ارقام خرماهای نیمه خشک کشور، میتوان به خرمای مجول اشاره نمود. همانطور که عنوان گردید،خرمای مجول در جهان مشهور شده و ضمن داشتن ارزش جهانی بالا در بازارها به عنوان گران قیمت ترین خرما عرضه می گردد.

یکی از مفیدترین گزینه‌هایی که برای رژیم غذایی روزانه توصیه می‌شود، مصرف متعادل خرما است. گزینه‌ای که می‌تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد نیز خرمای مجول است. این میوه خشک پرطرفدار تاثیرات به سزایی را در سلامت بدن دارد. اما بهتر است این تاثیرات را در ادامه دقیق‌تر بشناسیم تا از آن به اعتدال و در مواقع مورد نیاز بهره ببریم.

امروزه شرایط محیطی به نحوی تغییر کرده است که باید بدن را در مقابل آسیب از رادیکال‌های آزاد مقاوم کرد. خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی که خرمای مجول به همراه دارد از آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این موضوع بر مواردی همچون گزینه‌های زیر بسیار موثر عمل می‌کند:

  • پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان
  • پیشگیری از ابتلا به مشکلات قلبی و مغزی
  • پیشگیری از التهابات بدنی

خرما سوختی طبیعی برای بدن است. یک عدد خرمای مجول می‌تواند کربوهیدرات قابل ‌توجهی به بدنتان وارد کند. کربوهیدرات‌ها منبع اصلی تأمین انرژی بدن هستند.

مصرف خرمای مجول می‌تواند به سلامت استخوان هم کمک کند. در این خرما مقادیر اندکی از کلسیم و میزان قابل‌قبولی پتاسیم، منگنز و مس موجود است. تمام این مواد معدنی، برای سلامتی استخوان‌ها لازم‌اند.

حفظ سلامت مغز هم از کارهای دیگری است که از دست خرمای مجول برمی‌آید. تحقیقات روی حیوان‌ها نشان می‌دهد که مصرف خرمای مجول روی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر نقش دارد؛ چون آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خرما با کنترل نشانگرهای التهابی باعث کاهش پلاک‌هایی می‌شوند که در مغز شکل می‌گیرند و بیماری‌هایی مانند آلزایمر را به وجود می‌آورند.

یک مطالعه کوچک نشان داده که خرمای مجول دارای شاخص گلیسمی پایین (GI) است و پس از مصرف باعث افزایش قند خون در افراد دیابتی نمی شود .با این حال توصیه می شود که افراد مبتلا به بیماری دیابت از زیاده روی در مصرف خرمای مجول اجتناب کرده و بعد از مصرف حتما قند خون خود را کنترل کنند.

مجول علاوه بر قند و کربوهیدرات،‌ سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان است و به خاطر مواد معدنی از انواع سالم و مفید شیرینی‌ها به حساب می‌آید. ظاهر بلند و کشیده‌ای دارد که گاهی به هفت سانتیمتر می‌رسد. طعم شیرینش تا حدی کاراملی است که باعث می‌شود برای تهیۀ دسرها و همراه با مغزها مورد توجه قرار بگیرد.

هستۀ خرمای مجول از گوشتش جداست و این خودش یکی از مزایای این خرما نسبت به خرماهای دیگر است؛ چون با کمترین هدررفت، هسته خارج و با مغزهای مغذی و خوشمزه پر می‌شود.

در کارمان از ترکیب این خرمای باارزش با بهترین مغز پسته، بادام زمینی، بادام درختی و فندق، طعم و انرژی بی‌همتا و کیفیتی به یادماندنی خلق میشود.

خرمای مجول مغزدار کارمان از با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین باغ‌های نخل تهیه می‌شود و بعد از هسته‌گیری، با مغز تازه و ممتاز پسته، فندق، بادام زمینی و بادام درختی پر می‌شود.

طعم و انرژی بی‌همتا و کیفیتی به یادماندنی را با خرمای مجول مغزدار کارمان تجربه کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه